W Sondażu Mobilnych Polaków i Polek respondenci dzielili się informacjami o ich ścieżkach migracji, refleksjach na temat życia w różnych krajach i planami na przyszłość. Sondaż miał miejsce pomiędzy 7 lipca a 13 grudnia 2018 roku.
W Sondażu udział wzięło 515 osób mieszkających obecnie w 60 krajach na całym świecie.
Jeśli chodzi o obecne miejsce zamieszkania respondentów, najczęściej wybierana była Wielka Brytania, natomiast w dalszej kolejności Niemcy i Czechy.
Ścieżki migracyjne ankietowanych były jednak bardzo zróżnicowane: prawie połowa osób mieszkała do tej pory w więcej niż dwóch krajach poza Polską, ale osoby najbardziej mobilne (5 krajów i więcej) stanowiły tylko niewielki odsetek. Mobilni Polacy często zaczynali swoją przygodę migracyjną od Wielkiej Brytanii, kolejnymi często wybieranymi krajami na pierwszą migrację były Niemcy i USA.
Najczęstszym powodem, dla którego respondenci zdecydowali się na migrację (zarówno pierwszą jak i obecną) była praca. Pierwsza migracja stosunkowo często podejmowana była również ze względu na edukację (wykres 2).
W sondażu częściej brały udział kobiety i osoby młode. Około trzy czwarte osób, które wypełniły ankietę, stanowiły osoby z wyższym wykształceniem. Jeden na pięciu ankietowanych swój ostatni etap edukacji ukończył w kraju innym niż Polska.
Większość osób żyła w związkach w momencie udziału w badaniu. Ponad połowa ankietowanych nie miała dzieci, zaś pozostali najczęściej mieli jedno dziecko.
Respondenci w większości widzieli głównie pozytywne konsekwencje migracji, wśród których najczęściej wymieniane były korzyści związane ze zdobywaniem ciekawych doświadczeń, podczas gdy te bardziej „praktyczne” (zdobycie wykształcenia, zarobienie pieniędzy) pojawiały się rzadziej (wykres 3).
Jeśli chodzi o plany respondentów na przyszłość to prawie połowa ma zamiar za trzy lata mieszkać na stałe w kraju obecnego pobytu. Kolejną co do częstości wyborów odpowiedzią jest zamieszkanie w innym kraju. Powrót do Polski planował tylko co dziesiąty ankietowany (wykres 4)
Więcej informacji o wstępnych wynikach sondażu znajdą Państwo w raporcie: Raport z badania ilościowego polskich migrantów wielokrotnych.
Zapraszamy również do zakładki „Publikacje”, gdzie będziemy na bieżąco publikować linki do kolejnych artykułów powstałych w ramach projektu!